To miejsce z wielu powodów jest wyjątkowe, a jego historia sięga zamierzchłych wieków średnich. Pierwszy kościół wybudowali tu Franciszkanie w XIII wieku i już wtedy był on związany z kultem Zwiastowania.

Obecny kościół wybudowany w wieku XVI nosi wyraźne cechy stylu gotyckiego. Wewnątrz jednak zachwyca wystrojem barokowym. Zanim jednak wejdziemy do środka warto zwrócić uwagę na usytuowanie kościoła widocznego już z kazimierskiego rynku. Do środka prowadzą zakryte schody, z których wchodzimy na niewielki dziedziniec, z którego roztacza się przepiękny widok na miasteczko i Wisłę.

Kiedy wejdziemy do środka naszą uwagę od razu przyciąga obraz Zwiastowania usytuowany w ołtarzu głównym, od wieków stanowiący przedmiot szczególnego kultu wśród mieszkańców i pielgrzymów. Wizerunek Maryi pochodzi z 1600 roku i namalowany został przez miejscowego artystę Stanisława, a wzorowany był na holenderskim miedziorycie Hendricka Goltziusa, w stylu Rafaela Santi. Cudowny obraz został koronowany stosunkowo niedawno, bo w 1996 roku, ale pamiętajmy, że już w XVII wieku Matka Boża miała złotą koronę, zrabowaną w czasie najazdu Rakoczego w 1657 roku podczas potopu szwedzkiego.

Wracając do wystroju kościoła warto zwrócić uwagę na piękny, barokowy ołtarz, który powstał w 1770 roku i jest dziełem artysty z Puław – T. Hoffmana. W ołtarzach bocznych zobaczymy obrazy św. Antoniego oraz patrona zakonu św. Franciszka.

Sanktuarium to również szczególne miejsca dla historii Polski, które pozostawało ostoją polskości w najtrudniejszych dla nas czasach , żeby wspomnieć chociażby powstanie kościuszkowskie, kiedy to franciszkanie ofiarowali wota na rzecz powstania kościuszkowskiego – razem 38 funtów złota i srebra. O tym i o wielu innych rzeczach możemy się przekonać odwiedzając muzeum klasztorne powstałe w 1956 roku.

To miejsce, które bardzo polecamy wszystkim, którym szczególnie bliska jest historia polskiej duchowości.